Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SMİTE HAKKINDA DETAYLI BİLGİ - A - Z
#1
SMİTE HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE ARAŞTIRMA -


                         [Resim: EpYRf66.jpg]


 Bu yazı daha önce Oyungezer Dergisi'nde yayınlanmıştır.

Vuruş hissi olmayan, izometrik kamera açısıyla oynanan oyunlardan hoşlanmıyor musunuz? Dota 2 ve League of Legends gibi Moba'ları kurup kurup 'abi bana gelmiyor bu oyunlar' diyerek geri mi kaldırıyorsunuz? Peki Mitolojiye ilgi duyar mısınız? Cevabınız 'evet' ise size belki de adını ilk defa duyuyor olduğunuz muhteşem bir oyun getirdim!
(Cevabınız evet değilse de okumaya devam edin derim; tanrıları kızdırmaya gelmez.)

Tanrılar Çıldırmış Olmalı.

Smite, yapımcılarının da resmi olarak kabul ettiği gibi Dota 2'den esinlenerek hayata geçirilmiş bir Third Person Moba projesi... 2 yıllık beta sürecinin ardından geçtiğimiz aylarda resmi olarak çıkışını yaptı ve -her ne kadar henüz pek bilinmese de- adı en iyi Moba'lar arasında anılıyor. Peki Smite'ı diğer Moba'lardan ayıran ne?

[Resim: wallpaper_smite_02_1920x1080.jpg]

Öncelikle Smite'ta diğer Moba'ların aksine karakterlerimiz pek çoğuna kulak aşinalığımız olan, Hercules, Loki, Ra, Zeus, Isis, Aphrodite gibi mitolojik tanrı ve tanrıçalardan oluşuyor. Yunan (14), Mısır (9), Maya (4), Çin (8), Hint (5), Roma (5) ve İskandinav mitolojisinden (9) olmak üzere seçilebilir toplam 54 tanrı ve tanrıçamız var. 2 haftada bir değişen 5 tanrılık bir rotasyon mevcut ve bu tanrılar masrafsız israfsız seçilebilir durumda... Bunun dışında kalan tanrıları da oyun içi deneyim puanınızla (favor diye geçiyor) açabiliyor veya elinizi cebinize atıp gerçek parayla da satın alabiliyorsunuz.

Oyunda son zamanlarda F2P oynayan herkesi irite eden, uyuz eden, delirten, hatta sinir hastası yapan 'pay to win' mantığı olmadığını söyleyeyim başta. Smite'ta favor kazandıkça, gerçek para vermeden alamayacağınız tek şey birkaç tane özel kostüm ve tanrılara özgü ses paketleri... Onların da pek pahalı olduklarını söyleyemem; ses paketleri 200, kostümler de 300 veya 400 gem oluyorlar (600 gem de 15 liraya filan tekabül ediyor.)  "Bastırırım parayı alırım alayını ulan!" diyorsanız da 29.99$ (yok, 30 değil) karşılığında 'Ultimate God Pack' adı verilen, çıkmış ve çıkacak olan bütün tanrıları bir kerede elde etmenizi sağlayan zımbırtıyı da satın alabilirsiniz. Bu paketin en güzel yanı daha önceden harcadığınız oyun içi deneyim puanlarınızı size geri iade etmesi. Bu sayede tomarla yeni kostüm de alabiliyorsunuz. Küçük ama zekice bir jest...


Nasıl Farklı Kamera Açısı?

Smite'ın üçüncül kişi kamerasıyla oynanması sizi içine daha çabuk çektiği gibi, klasik Moba oynanışının da farklı bir biçimde şekillenmesini sağlıyor. En basitinden arkanızı göremiyor olmanız, haritaya daha az, tanrınızın görüş açısına daha fazla hakim olmanız Moba'ların strateji-aksiyon dengesini neredeyse tamamen aksiyona kaydırıyor. Bu durmak bilmeyen aksiyona bir de skillerin sunduğu görsel şölen eklenince ortalık bayağı bir şenleniyor.

Elbette ki strateji kurmadan, takımınızın yönergelerine uymadan bir Moba'da başarılı olmanız söz konusu olamaz ama  Zeus ile oynarken, oyun gerçekten de Zeus gibi hissetmenizi sağlıyor. Nitekim hem yetenekleri ve görünüşleriyle mitlerine uygun karakterde tasarlanmış olmaları, hem de oyunun temposunun hiç düşmeyişiyle başına bir oturunca saatlerce alıp götürüyor sizi.
Bahsettiğim tüm bu farklılıklarının yanı sıra, oyun temel özellikleriyle tam bir Moba... Minyonların oyuna etkisi olsun, item yapısı ve çeşitliliği olsun, oyun modları olsun 'yenilik' diyebileceğimiz pek de bir şey sunmuyor Smite. Oyun modu demişken, Smite'ın can damarı olan ve LoL'deki Classic moduna denk düşen Conquest, 5v5  kapışmaların yaşandığı ve ismiyle müsemma Arena, yine LoL'deki ARAM moduna denk düşen tek şeritli ve ikişer kuleli Assault modu oyunun üç ana modunu oluşturuyor. Bunun dışında Smite'ı diğer Moba'lardan ayıran ve de bire-bir kapışmalara imkan veren Joust modu mevcut. Hatta ben bu yazıyı yazarken Arena ve Conquest modunun bir karışımı olan Siege modu da test sürecine girmiş vaziyetteydi.

Her Moba'nın olmazsa olmazı olan lig modları 30 Level'dan sonra girilebilir hale geliyor ve  her ay sıralama tablosu sıfırlanıyor.


Oyun İçi Görüntüler:

[Resim: smite-screenshot-03-ps4-us-18feb16?$Medi..._Original$]
[Resim: maxresdefault.jpg]
[Resim: smite-scylla-screenshot-2.png]
[Resim: maxresdefault.jpg]
[Resim: SMITE_XBox_feat.jpg]

Kişisel


"Bir oyunu ne kadar beğendiğim yapmak istediklerini ne kadar yaptığına, bir oyunu ne kadar sevdiğim yüzümde oluşturduğu muzip gülümsemelere bakar." demişimdir hep. (Bunu silmemek için kendimle ne çok kavga ettim bi bilseniz) İşte Smite o gülümsemeyi sık sık kondurmayı başarıyor yüzünüze. Bir Moba'dan beklenmeyecek kadar sıcak bir yapım çünkü...

Bir bakıyorsunuz bir hafta twitter'dan mention yapılarak önerilen bir kostüm ertesi hafta modellenerek oyuna eklenmiş, bir bakıyorsunuz oyunun resmi çıkışı şerefine herkesin hesabına ücretsiz oyun içi para yüklenmiş, bir bakıyorsunuz 'taunt' yaptığınız tanrı bir başka mitolojideki tanrıya laf sokuyor. Bu gibi detayların oyun geliştikçe çeşitlenmeye devam etmesi de cabası...

Tüm teknik güzelliklerinin yanı sıra, Smite ruhu olan bir oyun ve sadece multiplayer deneyimi sunan bir oyundan bu hissiyatı almak çok güzel. Zevkle, keyifle, her gece oynuyorum. Bir deneyim derim.

Yalnız unutmayın; tanrılar, bekletmeye de gelmez.


Smite: Harita

[Resim: kgxcISv.jpg]
Haritamızın en belirgin özelliği açısı. League of Legends yada Dota 2 'de olduğu gibi vertikal bir açı yok. Buradaki açı dikey. Ekranımızın sağ üst köşesinde yer alan harita, bana göre kullanımı ve işlevselliği bakımından gayet kullanışlı. Yandaki resimde gördüğünüz siz değerli Moba'cıların aşina olduğu orman kamplarından bahsedelim. Dota yada League of Legends'tan ayrı olarak bu oyundaki buffların sayısı daha fazla. Haritadaki kırmızı kılıç şeklindeki kamplar hasar bufflarınız. Altın kare ile gösterilen yerler altın ve xp kazanacağınız harpy'ler.

Mana potu olarak görülen kamplar mana buff'ı. Turuncu iki çizgi ile gösterilen buff ise size hareket hızı kazandırıyor. Yani takımınız yada orancınızın ihtiyacına göre her türlü buff mevcut.  Haritanın sağ bölümünde bulunan etrafı yuvarlak ateş şeklindeki alan ise LoL oyuncularının tabir ettiği Baron Nashor. Ancak buradaki adı Fire Giant. Yine LoL oynayan arkadaşların Bot Lane'de bulunan Ejdarhaları, burada haritanın sol bölümünde bulunan Gold Fury olarak tanımlanıyor.  Orman Kamplarında yapılan bu değişiklik takım içindeki rollerinden değişikliğe uğramasına neden oluyor. Merak etmeyin yine duo bot olarak oynayabileceksiniz. Bu değişiklikten yine en çok ormancılar etkilenecek. Report Jungler!Noob


( OYUN MODU DEĞİŞTİKÇE HARİTALAR DEĞİŞİYOR EN KLASİK HARİTA BAZ ALINMIŞTIR )


[Resim: ReqQTiW.png]


OYNAMA YERLERİ - ROLLERİ - MİD ADC VB...


JUNLGE - ORMANCI

Bu oyunda ormancı olarak oynamak diğer moba oyunlarında ormancı oynamaktan daha bir çetrefilli.
Çünkü Smite'da bufflarınızı alıp gank'e çıkmıyorsunuz. Oyun başlarında solo laner'ınızla birlikte ormana giriyorsunuz. Kendiniz tercihe göre Hasar yada hareket hızı buffınızı alıyorsunuz, solo laner'ınıza da mana yenileme buffını veriyorsunuz. Bu noktadan sonra top laner'ınızla birlikte lane'e çıkıyorsunuz ve elinizden geldiğince agresif olmaya çalışıyorsunuz.

[Resim: smite-wallpaper-e1387798042496-765x400.jpg]
 Karşı tarafında ormancısı ve top oyuncusu karşınızda olacak. İlk kan genelde üst koridorda dökülür çünkü hem siz hemde üst koridor arkadaşınız ilk kanın ganimeti toplamak isteyecek.  İlk aksiyon yaşandı öldünüz yada öldürdünüz. Bu saatten sonra Smite'ı ormancı olarak oynamaya başlıyorsunuz. Yapabileceğiniz 2 şey var.

  1. Orta koridor yada alt koridordaki arkadaşlarınıza yardım edebilir. Orta koridora yakın olan Harpy'leri yine orta koridor oyuncunuz ile kesebilir yada bunun için savaşabilirsiniz. (Orta koridordaki Harpy'ler haritadaki diğer harpy'lerden daha fazla exp ve gold ödülü barındırır haberiniz olsun)
  2. Bufflarınızı tazeleyebilir ormanda farm yapabilirsiniz.
  Daha sonra aynı döngüyü tekrarlıyorsunuz. Yine diğer mobalardaki gibi objektifleride kollayıp onlar için takımınızla birlikte savaşmayı unutmayın.

ADC - TAŞIYICI ( CARRY )

League of Legends'da sürekli büyük minyonu kaçıranlar,

[Resim: SM%C4%B0TE%2BADC.jpg]
Dota 2  de farm, denny yapacam diye koridorunu ittirenler burada mısınız? Şaka yapıyorum alınmayın. Smite'da son vuruş kuralımız bulunmuyor arkadaşlar. Koridorda ölen minyonlardan yine altın kazanıyorsunuz. Ancak ben illa yaparım derseniz size karışan olmaz hatta, son vuruş yapamadığınızda aldığınız 5-8 altın 16-18'e katlanır. Bu senede bronz gezelim boş verin.

  Bu oyunda ADC oynarken en rahat edeceğiniz şey yanı başınızda bir adet blue buff olması. Mavisiz kalmayacaksınız merak etmeyin. Oyun başladı başlangıç itemlerinizi aldınız doğrudan koridorunuza yakın olan mavi güçlendirmeyi desteğiniz ile birlikte kesiyorsunuz. Çok rahat kesersiniz çünkü bu oyunda destekler, ormancıların kullandığı LoL'deki Çarp büyüsüne benzer bir aktif item satın alıyorlar. Ayrıca bu item koridor minyonlarına da alan hasarı vererek kulenizin altına pushlanmanıza engel oluyor. Ne güzel dimi ?

SUPPORT - DESTEKLEYİCİ ( ADC KANKASI )


[Resim: SM%C4%B0TE%2BSUP.jpg]

Geldik takımda en çok suçlanan, halı saha maçında en az golü atıp en çok baklava yiyen, taşınan role. Şaka yapıyorum elbette. Ancak bu oyunda destek rolü biraz daha harita hakimiyeti konusunda dikkat istiyor. Haritamız biraz saydam olduğu için ara sıra totemlerinizden gelip geçen düşmanlarınızı görmek zor.

Taşıyıcınız parça pincik yerde yatarken bu söylediklerimi
bir kez daha hatırlayın. Ancak telaş yok alışacaksınız çünkü smite'da totemleriniz yakınından bir düşman geçtiğinizde, ekranınızda kocaman bir uyarı çıkacak. "Yakında Düşman Tespit edildi İttirmeyin Koridoru Nooblar Diye." Şaka bir yana son cümle harici öyle bir yazı gerçekten var arkadaşlar. Şuanda tank destekler metada yani olur da oyuna başlarsanız tank destekleri satın almaya yada açmaya çalışın.

Solo ( Top Line ) - ÜST KORİDOR  ( Yalnız Kurt )


[Resim: maxresdefault.jpg]

Oyunda üst koridor için fazla söyleyecek söz yok. 1 level top lane+ormancı kavgalarından sonra yine karşınızdaki rakiple yalnız kalacaksınız. Merak etmeyin teleport v.b gibi kullanabileceğiniz büyüler olacak. Ancak bu oyunda o büyüler aktif item olarak geçer. Şu anki meteya göre sustain, yani koridorda kalabilecek can çalma veya yenilemesi olan karakterler çok popüler. Hele ki bir de agresif olabiliyorsa üst koridoru kolaylıkla kazanabilirsiniz. 


MİD - ORTA KORİDOR ( ORTALAR BANA EMANET )


[Resim: SM%C4%B0TE%2BMID.jpg] 

Genelde moba tarzı oyunlarda kullanılan bir tabirdir Feed. Tek bir oyuncunun birden fazla skor alması ve çok fazla altın ile base'e dönmesi manasına gelir. Hah işte bu oyunda o kişi orta koridor oyuncusudur. Orta koridordaki Harpy kamplarının önemini o kampları kestikçe cebinizdeki altın miktarına bakarak öğrenecek, gidip üst koridoru alt koridoru dağıtmak isteyeceksiniz. Şuanki metada yüksek alan hasarı yada yüksek hasarlı tek hedefli büyüleri olan karakterler hakim. Smite'ın en sevilen diğer bir özelliği, rakibiniz sizi istediği kadar dürtsün, magical lifesteal canınızı oldukça fazla yenileyecek. Destek rolü dışında ister fiziksel ister büyü hasarı olun şu anki metaya göre bu lifesteal- magical lifesteal işini oyun içindeyken düşünmeyi unutmayın.

Hangi Tanrı- Hangi Rol de ( Sınıfta ) Oynanır diyenler için:


[Resim: Plm0cBz.jpg]EK BİLGİLER
Nasıl Favor Kazanırım

Oyunda favor kazanmanın binbir türlü yolu var. Her gün bir oyun modunda ilk galibiyet alışınızda 100 favor, bir tanrıda ilk ustalaşışınızda 500 favor, aynı tanrıda bir level daha atlayınca 100 favor, 4-5 maçta bir de 300-500, 300-500, 300-500 (dayanamazdım, yapmak zorundaydım bunu) favor kazanıyorsunuz. Tanrıların 5500 favor olduğunu düşünürsek Smite sıkılmanıza fırsat vermeden yeni bir tanrı açmanıza imkan veriyor diyebiliriz.

Siz Ölümlülere 5 Adımda 'Nasıl Tanrı Olunur?' Dersi

- İlk maçınızla birlikte Auto-Item ve Auto-Skill özelliklerini kapatın. Item seçiminin ve skill sıralamasının oyuna etkisi büyük, öğrenmelisiniz.
- Yeni başladığınızda hemen oyuna dalmayıp practice modunda zaman geçirin. Bot da olsalar işleyişini anlıyorsunuz oyunun.
- V tuşuyla eriştiğiniz hızlı chat komutlarını ezberlemeye çalışın, iletişimsiz bir takım başarılı olamaz. Dolayısıyla siz de...
- Tanrıların pasif yeteneklerine de göz atın. Örneğin Mısır tanrısı Ra yeteneklerini kullandıktan sonra 3 saniyeliğine hızlanıyor. Tanrıların pasif güçlerini 'K' tuşuna basarak öğrenebilirsiniz.
- Geride durun, ölmemeye çalışın. Saçma bir tavsiye gibi gelebilir ama oyunun nasıl seyrettiğini anlayana kadar öğrenmeniz gereken ilk şey ölmemek. Zaman geçtikçe nasıl öldüreceğinizi zaten anlıyorsunuz, az ölen  takımına her türlü fayda sağlıyor zaten oyunda.
Yazı içerisinde Smite'ın sık sık gülümsettiğinden bahsetmiştim. Yukarıdaki oyuncu ikonunu oyunda 64 gem karşılığında alabiliyorsunuz. İşin enteresan tarafı bu ikon çıkmadan tam bir hafta önce oyunculara 663 gem hediye edilmiş olması ve 600 gemi harcayan oyuncuların elinde 63 gem kalmış olmasıydı. Bu arada bu ikonu alan oyunculara 1 gem hediye ediliyor.
İnce değil mi? :)

İtem Seçimleri

 
Oyuna ilk başladığınızda Smite karakteriniz uygun olan itemleri her base'e döndüğünüzde otomatik olarak satın alacaktır. Benim de oyunun da size tavsiyesi bu özelliği kapatmaMAnızdır. Ancak oyun site itemleri alırken de yan gelip yatmayın. Klavyenizden ALT tuşuna basarak farenizi itemin üzerine getirin ve itemin özelliklerini bir okuyun derim ben size.

-

Şuanda league of legends ve Dota'ya kafa tutucak tek bir oyundur diyebilirim.Oyun aynı dota ve lol tarzında bir oyundur.Herolar seçilir itemler kasılır ve iyi olan kazanır.Fakat Smite'da playerlik çok çok üstündür.Yani oyun çok iyi bilek ve zeka ister.Oyunda otomatik skill ve otomatik item vardır.(Yeniler için) Oyun 5 moddan oluşuyor.

1-Arena Mod (Arena modudur.Arena içinde kapışılıyor)
2-Conquest Mod(Aynı lol ve dota map 3 lane vardır)
3-Domination Mod (ortada 3 ayrı kule vardır.Timden kesen kuleye sahip oluyor ve def yapıyor)
4-1 vs 1 Mod (Adından belli olduğu gibi vs modudur)
5-Bu mod hergün değişmektedir.Farklı farklı oyunlarla karşımıza çıkıyor.


Tür:
MOBA
Yapım: Hi-Rez Studios
Dağıtım: Hi-Rez Studios
Sistem: Ekonomik
Kutulu Fiyatı: -
Dijital İndirme: F2P
Yaş Sınırı: -

Neler İyi ?


+ Mitolojik karakterleri oynama ve tanıma fırsatı
+ Unreal 3 Motoru ve getirdiği görsel kalite
+ Epik müzikler ve güzel
+ Yapım ekibinin oyuncuları önemsemesi ve oyunun sürekli gelişmesi
+ Diğer Mob'lardan farklı bir yapıda bakış açısı sunması daha fazla aksiyon içermesi ve sürükleyici  olması.
+ Öğrenmesi kolay ve keyifli oyun yapısı.SON KARAR: Yapımcısı "En iyi Moba olana kadar durmayacağız"[Resim: seg?add=8057066&t=2]Oyunun içinde bulunan Tanrıları incelemek isteyenler için;

https://www.smitegame.com/gods/


İyi Oyunlar -
Bul
Alıntı
#2
Baştan sona sıkılmadan okuduğum bu yazı için emeğinize ve yüreğinize teşekkür ediyorum. Akıcı ve akılda kalıcı bir uslubla oyun ile ilgili açıklamalarda bulunup hiç bilgisi olmayanların adete ışığı olduğunuz için tebrik ediyorum.. 

Başarılarınızın devamın dilerim. 


iyi oyunlar güzel başarılar..
Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  SMİTE HAKKINDA GENEL BİLGİ - NEDİR NE DEĞİLDİR? NASIL BİR OYUN BU? PoeTTesla 0 493 07-05-2017, 09:36 AM
Son Mesaj: PoeTTesla

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi